Welcome, Guest. Please login or register. Did you miss your activation email?

Author Topic: Clienti torrent - Port forwarding  (Read 2108 times)

Offline suri

• Initiate
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Clienti torrent - Port forwarding
« on: 08-05-2007, 20:48 »
As fi vrut sa scriu un tutorial, dar din pacate eu sunt cel care are nevoie de unul.

As dori sa-mi mearga torrentii corect. Iata care este problema:
Eu sunt intr-un LAN, in spatele unui NAT al ISP-ului meu. LAN-ul e plin de scarbosenii (virusi etc.) si ma protejez cu ZA. Aceasta configuratie este cat se poate de nasoala pentru clientii de torrent. Portul de ascultare (listen port) al clientilor mei de torrent este raportat ca blocat.

Am incercat 4 clienti de torrent: BitComet, Azureus, BitLord si uTorrent.
Azureus, BitLord si uTorrent sunt complet blocati, nu pot face niciun fel de upload, ca urmare torrentii mi se blocheaza rapid cu ei.
BitComet se descurca partial. Stie sa ia legatura cu ceilalti, ca urmare pot face upload si torrentii imi functioneaza, pot descarca. Insa si la acest client ceilalti nu pot lua legatura cu mine, ceea ce nu e deloc bine.

Principala neplacere este ca BitComet nu raporteaza corect trackerelor downloadul si uploadul, asa ca am ratio 0, aparent fara download. Nu sunt banat, dar pe unele trackere imi pierd contul datorita "inactivitatii", ceea ce nu-mi convine. Trackerele recomanda sa nu folosim BitComet, dar mie doar ala imi merge  :(

Am citit tutorialele si problema ar veni din port forwarding. Toate tutorialele te invata sa-ti configurezi firewalul tau. ZA este considerat "capul rautatilor", ca fiind prea dur. Tutorialele spun ca pentru localizarea problemei trebuie dezactivate FW pe rand (in special ZA) pana portul este deblocat si apoi configurat FW care blocheaza. ZA la mine e configurat sa permita clientului de torrent sa folosesca ce port doreste. Dezactivand ZA n-am rezolvat nimic, deci banuiesc ca mai e un FW la ISP, pe care nu-l pot configura.

Nu mai stiu unde sa caut problema: la mine sau la ISP. ISP-ul nu e contra sa descarc de pe torrente, insa n-as vrea sa apelez la el pentru o configurare decat daca e strict necesar. Oare as putea configura listen port al clientului meu de torrent cu vreun port care sa nu fie blocat ?

Exista 10 feluri de oameni: cei ce inteleg sistemul binar si cei ce nu.

Offline Agkelos

• Administrator
  • Wizard
  • *
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 8
  • じょうし
    • PsihoWiki
« Reply #1 on: 08-05-2007, 20:54 »
Salutare !

Daca ai NAT trebuie sa vorbesti cu ISP-ul tau sa faca forward catre IP-ul tau pe portul ales de tine. Din configurari poti selecta portul pe care sa vina conexiunile. Pastreaza portul fix si spune-i providerului ca vrei ca tot ce vine pe portul respectiv sa ajunga la tine. El trebuie sa faca o mica modificare in firewall (o linie in plus) ca sa forwardeze tot. E important sa se pastreze numarul portului. Eventual vorbeste cu el ca sa ajungeti la un consens, sa nu pui un port care el il foloseste deja pentru altceva.

Apoi din ZA trebuie sa permiti traficul pe portul respectiv. Normal nu ar trebui sa fie nici o problema pentru ca la prima conexiune te intreaba daca vrei sa permiti trafic pe portul respectiv. Ii da "Allow" si sa isi aminteasca raspunsul. Cam asta e tot ce ai de facut.

Offline suri

• Initiate
  • *
  • Thank You
« Reply #2 on: 08-05-2007, 21:17 »
Mda, speram sa ma descurc fara. Dar si asa e bine, multumesc pentru confirmare.  :multumesc:

Offline suri

• Initiate
  • *
  • Thank You
« Reply #3 on: 15-05-2007, 19:20 »
Eh, am vorbit cu aia... de aia incercam sa ma descurc singur...

Raspunsul: Cum nu, dar vrem sa facem pentru toata lumea !  In curand... aveti rabdare...  :P