Welcome, Guest. Please login or register. Did you miss your activation email?

Author Topic: 12V curent continuu de la 220V alternativ fara transformator  (Read 2953 times)

Offline rimagheo

• Student
  • *
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
Stiu ca sunt cativa electronisti cu niscaiva experienta si de aceea apelez aici. Am postat la cafenea pt ca nu am gasit alt loc potrivit.
Vreau sa obtin 12V curent continuu, posibil stabilizat de la reteaua de 220V, dar fara transformator. Stiu ca tensiunea de iesire de 12V cc este oricum periculoasa. Doresc sa conectez un ventilator de 12Vcc de la o sursa Pc la un Tv care se incalzeste si se inchide. Un montaj ar fi cel de mai jos, dar este pt o tensiune de 4 V cc.

C1=0.47uF 250V, C2=220uf 16V Dz=4v3
DL - inseamana dioda laser (LED)
Asadar, pt 12 Vcc ce valori trebuie sa aibe C1 si C2 ? Dioda zenner stiu ca ar trebui sa fie de 12V. Daca doresc o intensitate mai ridicata trebuie sa maresc capacitatea lui C1? sau stiu eu gresit? Daca o maresc pe la 1microfarad, nu se modifica si tensiunea la iesire? Sau ce modifica mai exact tensiunea la iesire? Dioda zenner stabilizeaza doar. Nu prea mi-e clar. Electronisti... un ajutor va rog.

Offline payne

• Master
  • *
  • Thank You
  • -Receive: 1
    • OpenGL Journey
Cred ca era mai potrivita sectiunea Science.

Pentru a trece de la AC la DC se folosesc acele 4 diode(d1,d2,d3,d4) numite si Bridge Rectifier, iar pentru reducerea voltajului nu vad alta forma ca transformatorul.

Birkoff

• Guest
se poate reduce tensiunea si cu o rezistenta de putere mare + un condensator pentru filtrare (transformatoarele alea mici de la noika asta au, nu au transformator)

schema exacta nu o stiu, dar stiu ca asta trebuie, puntea redresoare din cele 4 diode, 1 rezistenta pentru reducerea tensiunii la valoarea ceruta + un condensator pentru filtrare

in concluzie, micsorarea valorii rezistentei mareste tensiunea, condensatorii ii lasi asa ca au doar rol de filtrare a tensiunii...

Offline rimagheo

• Student
  • *
  • Thank You
Stiam ca redresarea curentului in tensiune continua este facuta de cele 4 diode redresoare 1N4003 sau 1N4004. Se poate si cu punte 3PMO (daca-mi amintesc exact codul). Si se poate face si fara transformator, chiar am facut ceva de genul asta acum foarte multi ani. Dar dupa o schema data, fara sa fac eu calcule. Deasemenea am mai redus tensiunea continua de la 12 la 9 V la un aparat cu un rezistor bobinat. Dar toata aparatura, scheme, notite, caiete si piesele le am la tara, departe de unde sunt acum si nu stiu cand voi ajunge acolo.
Pt a micsora la o tensiune atat de mica, banuiesc ca trebuie un rezistor de multi megaohmi ( dar cati?).

Offline 3Nigma

• Master
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • SkullBox Guardian
    • 3Nigma's utility site
- C1 elimină componenta continuă din tensiune
- puntea respectivă cu diode > 1N4004 face conversia AC -> CC cu o putere medium debitată de 1 A * 220 * sqrt(2) = 310w. De regulă, un ventilator de pc de 12v nu va consuma mai mult de 4w!!! Concluzionând : juice este din plin!
- C2 e pentru netezirea tensiunii convertite (de filtraj cum ați mai zis și voi)

Până în punctul acesta, avem o tensiune continuă de 230v RMS la ieșire.

Acum vine partea importantă : dioda aia Zenner asigură întradevăr o cădere de tensiune constantă la borne, dar modul în care este ea folosită este incorect : toate diodele trebuie să fie controlate în curenți, așa cum le dictează ecuația de modelare. Lipsa unei rezistențe înseriate cu dioda care să aibă acest rol nu duce decât la dezastru!
Sugerez călduros folosirea unui transformator coborâtor împreună cu regulator de tensiune (7812 e ok). În felul acesta, e mult mai safe atât pentru tine cât și pentru componente/ventilator.